Rüzgarda Sürüş TeknikleriMerhaba kardeşler,

Rüzgar hakkında birkaç nokta var ki sanırım bazı önemli şeyleri aydınlatmak yararlı olacak.

1. Motor aerodinamik bir makinadır. Lise fiziğini hatırlayın. Rüzgarsız bir havada saatte 80 km ile gidiyorsanız, karşıdan 80 km hızla gelen bir rüzgara karşısınız demektir.

2. Her tür rüzgar, bu karşıdan gelen rüzgara eklenir ve toplam güç ikisinin vektörel toplamıdır. Bunu sadece gözünüzde canlansın diye söylüyorum, önemli olan nokta rüzgar etkisinin en büyük bileşeninin karşı taraftan geldiğini bilmek.

3. Şimdi, yelken kullananlar bilir, rüzgara karşı gitmek için zikzaklar çizmek gerekir; rüzgar önce yana alınır ve itmesine izin verilir, sonra o ivme ile üstüne gidilir, ivme düşünce yine yana alınır... Motorunuzu yatırdığınız zaman birebir aynı etki gerçekleşir, rüzgar sizi ters yöne doğru kaydırır, biraz daha yatırıp üstüne doğru kayarsınız, açıyı azaltınca o yine sizi iter. BU KİMİ ZAMAN TÜM BİR ŞERİDE YAYILACAK KADAR GENİŞ BİR HAREKET OLUP TEHLİKELİDİR!!!... Yatış açısındaki en ufak değişikliklere duyarlıdır, yoldaki hiçbir şeyden kaçamazsınız. Bu sürüklenme kolayca sizi yol çizgilerine atar, rüzgara genellikle yağmur eşlik eder ve YOL ÇİZGİLERİ YAĞMURDA YAĞ GİBİ KAYGANDIR. Rüzgarın ani değiştiği her durumda (köprü ayakları, gelen geçen araçlar vb.) o ana kadar sizi hafif kaymalarla götüren yatış, aniden bir DÖNÜŞ nedeni olur, toparlamaya çalışmak nelere mal olur hiç bahsetmeyelim...

4. Rüzgar tarafından eklenen gücü, yatmak yerine bir dönüşe yetmeyecek kadar az bir ağırlık değişimi ile yenmek mümkün. Bazı ön koşullar gerçekleştiğinde özellikle çok kolay bir yöntem. Kıçınızı sele üzerinde bir santim rüzgar yönüne kaydırmak ya da ön camın rüzgar tarafından bakmak yeterli; dümdüz ve kurşun gibi gidersiniz. Motora bir yelkenli değil, makina olduğunu söylemenin bir yöntemi. Motor ne kadar alçaksa, ağırlık ne kadar arkadaysa ve maksimum tork'a ne kadar yakınsanız (ve tabii makinanız maksimum tork'a ne kadar düşük devirlerde erişebiliyor ise), bu o kadar kolay gerçekleşir.

5. İçgüdüsel olarak en sık yapılan hatalardan biri camın arkasına saklanmak amacıyla tanka doğru yatmak, ağırlığı ortaya-öne doğru vermektir. Tam tersi, ağırlık olabildiğince arkada olmalı (ve hatta bulunabilirse bir artçı taşınmalı. Bu ayrıca bir kamyon ya da otobüsün arkasına saklandığınızda olabilecek riskleri de azaltır.

6. Sol şerit yasak!.. Normal hava koşullarında karşıdan gelen kamyon, otobüs vs.'nin yaratacağı türbülansı az çok kestirip öncesini, geçişi ve sonrasını ayarlayabilirsiniz, hatta bu içgüdüsel hale gelmiştir; ama rüzgar altında ne sürprizlerin çıkacağını, türbülansın ne hale geleceğini kestirebilmek çok güçtür. Boşuna risk. Aynı şekilde, daha yavaş gelişen bir süreç olmasına rağmen sollamak (ve sollanmak) da birçok bilinmezle birlikte kocaman bir risktir. Gereksiz.

7. Hız çok önemli bir faktör. Çok düşük hız toplam rüzgar gücünün yan bileşenini artıracağı için risklidir, fazla hız da size karar, eylem ve refleksler için ayrılan zaman aralığını daralttığı için risklidir. Sevgilinizle başbaşa optimum hızınızı bulmak zorundasınız. Ama en önemlisi O'nu maksimum torka ulaştığı devirlerde kullanmak. Bu ne kadar düşük bir değer ise güvenli sürebileceğiniz hız aralığınız da o kadar geniş demektir.

Yine çok gevezelik ettim. Neyse, herkese keyifli ve güvenli sürüşler...

Cem Koçak


K kullanıcısının resmi