Motosiklette Yolcu OlmakBundan önce kullanıcılar için yazdık, bu kez de arka selenin sahiplerine seslenmiş olalım. İyi bir motosiklet yolcusu olmanın püf noktaları nelerdir? Ya da, bir sonraki seferde de motosiklet sürücüsü tarafından arka seleye davet edilebilmenin yolları!

Sevdiğiniz bir arkadaşınızla, partnerinizle birlikte motosiklet gezisi yapmak, yaşamınızda gerçekleştirebileceğiniz en eğlenceli işlerden biridir. Eğer yolcu, bazı basit kuralları iyi algılayabilir ve uygularsa bu daha da eğlenceli bir hale gelir. Kurala uymayan bir yolcu, hem kendisi hem de sürücü için eğlence değil, bir kabus, bir eziyet yaratır. Aşağıdaki notlar motosiklet üzerinde güvenlik konularında önde gelen isimlerden Lawrence Grodsky'nin yolcu binicilerle ilgili öğretilerinden derlenmiştir.

 

1- En azından sizi, arzu edilmeyen, muhtemel düşmelerde koruyacak giysiler giymiş olmalısınız. İdeal olan sürücününki gibi tam korumalı kıyafetler giymektir. Minimum donanım da şudur:

 - Ayağınızı ve ayak bileğinizi burkulma ve darbelerden koruyabilecek bir yürüyüş botu (Bileği saran spor ayakkabısı da olabilir.)

 - Pantolon olarak, kevlar katkılı jean, keten v.b. kalın kumaştan ve muadili pantolonlar, deri pantolon veya suni türevleri.

 - Rüzgar geçirmez bir kapalı yaka mont ya da rüzgarlık. Dikkatinizi çektiyse, tişort ve/veya şort gibi bir giyim tarzı hiç bir şekilde önerilmiyor.

 - İçi sıcağı ve soğuğu izole eden malzemeyle kaplanmış ve dışı da rüzgara dayanıklı olan eldiven

 - Vizörü de olan kask. Bazı bizincilerin severek kullandıkları asker miğferine benzer bir kaskınız varsa gözü koruyacak gözlük şart, kulaklık da iyi olur. Aslında bu tip bir bir kaskı içinde çiçek yetiştirilecek saksı dışında bir niyetle kullanmasanız daha iyi olur tabi. Kask için ayrıntılar üçüncü maddede.

 

2- Hava durumuna uygun giysileri giymeye de çalışmalısınız. Eğer daha önce fazla motosiklete binmediyseniz, ne kadar sıcak veya soğuk olacağını kestiremeyebilirsiniz. Nasıl giyinmeniz gerektiğini önceden bilecek durumda olan sürücünün bu konudaki tavsiyelerine uyunuz. Sıcak, güneşli bir günde, ekstra olarak beyaz veya açık renkli bir pamuklu giysi giyebilirsiniz. Bu, sıcaklığı yansıtacak ve sizi serin tutacaktır. Öte yandan açık renk, sizin diğer sürücüler tarafından daha kolay farkedilmenize de yarar. Son olarak, uzun bir futbol sempatizanı atkısı, İspanyol paça pantolon, hele hele eteklik niteliğinde olan, sağa sola takılabilecek özellikte, dağınık giysi ve aksesuarlarla asla binmeyiniz. Bunlar, arka tekerleğe, dişliye, zincire veya bunun gibi motosikletin hareket halinde olan aksamlarına takılabilir. Yaralanmanıza, hatta bir kazaya neden olabilirler.

 

3- Başınızın ölçüsüne tam uyan ve çene kayışı kilidi saglam olan kask giyiniz. Bir çok sürücünün yedek kaskları bulunur. Bunlardan ölçüsü size uyan birini seve seve ödünç vereceklerdir. Kask sıkıca sarmalı, başınızdan çıkabilecek şekilde, abartılı bir bolluğa sahip olmamalıdır. Çene kayışı da mümkün oldugunca gergin olarak ayarlanmalıdır. Kaskın iyi oturduğuna emin olmak için test de yapınız (Gözlük takan varsa önceden çıkarmalıdır). Kaskı çene bölümünden tutup, yukarı dogru sıyırmaya çalışarak, hafifçe itin. Kask çıkıyorsa, emniyetli bir şekilde giyilmemiş demektir; sıkılaştırın ya da uyan bir kask giyin. Sürücü size yardımcı olacaktir. Eğer sıkça yolcu oluyorsanız, örnegin iki arkadaş işe ya da okula birlikte gidiyorsanız, mutlaka size uyan bir kask satın alınız. Kaskın vizörünün çizilmemesi için, pamuklu kılıfını da istemeyi ihmal etmeyiniz.

 

4- Sürücü, yolcusunu bindirmeden önce arka ayak dayama peglerinin (Yolcunun ayaklarını koyduğu sabit pedal) açık olmasını sağlamayı unutsa bile, bunu siz hatırlatın, ya da yerini biliyorsanız siz indirin. Çünkü, genelde sürücü bunları kullanım sırasında katlamış olduğundan, sizin için indirmeyi unutmuş olabilir. Onların yerini bilmiyorsanız bile, yerini sorup, sürücünün parmağıyla işaret ettiği yere bakarak, indirmeniz şık olacaktır. Çünkü, büyük bir ihtimalle o an sürücü zaten motosikletine binmiş durumdadır. Aman; sıcak egzoz borusuna/borularına dikkat! Özellikle klasik motsikletlerde, ayak altı seviyelerinde yer alan sıcak egzozlar ayağınızı, bacağınızı ve vücudunuzun başka bir yerini yakabilir.

 

5- Geleneksel olarak motosiklete tıpkı sürücü gibi sol taraftan inilir ve binilir. Daima motosiklete binmiş bulunan sürücünün sizi binmeye ya da inmeye davet etmesini bekleyiniz. Onun yönergelerine uyunuz. Eğer sürücünün sizi farketmediği, hazırlıksız olduğu anda apansızca binmeye çalışırsanız… Bu beklenmeyen hareketiniz, durumdan habersiz olan motosiklet sürücüsünün dikkatini dağıtacak ve motosikletin dengesini bozup, hep birlikte düşmenize bile neden olabilecektir. Eyvah! Rezil de oldunuz elaleme! Ya yerler de çamurluysa?

 

6- Yolcu için bir motosiklete binmenin ana yöntemi soldan yanaşarak, sağ ayağı arka selenin üzerinden aşırmak ve sonra da yumuşak bir şekilde arka seleye yerleşmektir. Eğer boyunuz kısa ya da motosiklet yüksekse veya başka bir nedenden dolayı bu yöntemi tercih etmiyorsanız, tıpkı ata biner gibi yapın. Bu defa, sol ayağınızı sol ayak peginin üstüne koyup vücudunuzu yumuşak bir hareketle aşırıp, arka seleye yerleşin. Tüm bunları yapmakta iken, binicinin dengeyi korumasına yardımcı olmak amacıyla, son derece yavaş, alt seviyelerde kalarak, özenli hareket edin. Kilolu iseniz, kilonuza uygun olmayan bir motosiklete asla binmeyin. Yine devrilme riskiniz mevcuttur. Aslında, önde 60 kiloluk bir sürücü olsa ve arkasında 100 kiloluk bir yolcu taşısa, sürüş riski de artacaktır. Kilolu bir yolcu olarak arkaya binmiş olsanız da, hareketlerinizde çok dikkatli olun. İnerken de binerken uyguladığınız hareketlerin aynısını, tıpkı bir filmi geriye alırmışçasına, bu kere tersine doğru uygulayın. Tüm bunları önceden tecrübe edip binmek te, sizin için bir artıdır.

 

7- Ayaklarınız, yolcu ayak pegine iyice yerleşmiş bir şekilde seyahat edin ve asla ayaklarınızı motosikletten dışa doğru açmayın. Bu, dengeyi sağladığı gibi, ayağınızın arka tekerleğe, dişliye, zincire ve egzoz, susturucu gibi yerlere takılmasını ya da yanıklara neden olmasını da önler. Asla trafik ışıkları gibi bir yerde sürücü durakladığında, ona yardımcı olmak için ayaklarınızla yere basmaya kalkışmayın. O dengeyi sağlayacak yeteneğe sahiptir ve böyle bir hareket ayaklarınızı riske etmek demektir. Bırakın, yolculuk sırasında ayaklarınız hep peg üzerinde kalsın!

 

8- Bazı kitapçıklar "Motosikletteki tutamaklardan da tutabilirsiniz." der. Fakat en emniyetli ve kendini güvende hissettirecek yöntem, sürücünün belini iki elle kavramaktır. Enduro modellerin büyük bir çoğunluğunda "topcase" olduğundan enduro yolcuları kendini güvende hissetme konusunda daha şanslıdırlar. Dahası mı? Bu tutuş yöntemi sayesinde sürücüyle bütünleşir ve onun her hareketini algılayabilirsiniz. Ayrıca, asla ara sıra kafanızı abartılı bir kaykılmayla,sert bir hareketle, öndeki manzarayı görmek gibi amaçlarla yana eğmeyin. Hele hele, özellikle virajlarda, motosiklette dengeyi bozacak şekilde sağa sola bacak açmalar, eğilmeler gibi riskli hareketleri yapmayın! Bununla birlikte, bazı usta yolcu-biniciler dik rampalar çıkılırken sürücüyle birlikte, aynı anda öne, rampalar inilirken de sürücüyle birlikte, aynı anda hafifçe geriye hareket ederek dengeye katkı sağlamaktadırlar. Ama bu konuda bir tecrübeniz yoksa en iyisi hareketsiz kalmaktır.

 

9- Motosikletler bildiğiniz gibi otomobiller gibi direksiyon döndürerek değil, gidonun sağa ya da sola hareketleri sayesinde döner ve haliyle dönüş esnasında yana doğru hafifçe yatarlar. Tıpkı bir uçağın dönüş yaparken, kanatlarının yana yatması gibi. Asla motosiklet bir virajı dönerken, dolayısıyla yana doğru hafifçe yatarken paniğe kapılmayınız. Bir viraj alma sırasında alacağınız en ideal pozisyon şudur: Tercihen, sürücünün, eğer sola dönüyorsa SOL, sağa dönüyorsa SAĞ omuz hizasına başınızı çevirin. Başka hiç bir şey yapmak zorunda değilsiniz! İsterseniz, sürücünün sırtına paralel bakacak şekilde, doğal bir şekilde (Patates çuvalı gibi durmak da derler!) durmanız, omuz omuza durmanız bile sizi motosikletin denge merkezi olan ortada tutacağı için, virajlarda dengenin sağlanması için bu zaten yeterli olacaktır. Asla kaş yapayım derken göz çıkarmayın: "Virajda yardımcı olayım" diye, yarışlardaki biniciler gibi sağa sola yatmaya kalkışmayın.

 

10- Fren yapıldığında otomatikman ön tarafa ağırlık transferi de, dolayısıyla baskısı da olacaktır. Eğer bu ani ve sert bir fren ise, bu baskı da gözle görülür şekilde artacaktır. Vücudunuz bu fren yüzünden sürücüye doğru yaslanır, hatta seleden öne doğru kayabilirsiniz. Böyle bir durumda panik yapmayın, yere basmaya çalışmayın. Ayaklıklara sıkıca basarak kendinize destek sağlayın ve sürücünün yükünü azaltmak için kendinizi selenin biraz gerisine çekin. Bacak kaslarınıza verdiğiniz tüm gücünüzle, yalnızca koltuk üzerindeki pozisyonunuzu koruyun. Böylelikle vücudunuzun sürücü üstünde baskı oluşturmasını önleyip kontrolü elinde tutmasına yardımcı olursunuz. Aksi durum dengelerin öne doğru kayması demektir. Arka tekerleğin üstündeki ağırlık miktarı azalınca da motosikletin dolaylı olarak çekiş gücü azalacak, bu yüzden tekerlek muhtemelen yana savrulacaktır. Açıkça, sürücünün böyle bir panik frene, riske gerek duymayacak şekilde, ideal duruş mesafesini daima önceden gözetmesi gerektiğini de vurgulayalım tekrar.

 

11- Daha önce motosiklet kullanmış ya da aktif bir binici olan bir yolcu olabilirsiniz. Bu durumda bilinçten gelen aşırı rehavete kapılmayın. Üstteki kurallara siz de uyun. Usta bir sürücü-yolcu olarak, ansızın zorunlu yoldan çıkma, yana yatma gibi yolda gerçekleşebilecek tehlikelerden kendinizi korumak için, önceden serinkanlı bir şekilde hazırlıklı olun. Size doğru koşan bir köpeği ya da uzun yolda aniden fırlayan yabani hayvanları sürücü görmeyebilir. Konuşamayacağınız süratte olduğunuzda omuzuna hafifçe dokunup sürücüyü uyarın. Hazırlıklı olmasını sağlayın. Köpeklerde evini koruma içgüdüsü gelişmiştir. Bu hayvanlar ender de olsa, kazayla tekerleğin arasında kalıp düşmenize neden olabilirler. Kısacası abartılı ve gereksiz yere olmamak kaydıyla, sakince sürücüye uyarılarda bulunabilirsiniz

 


SuperEvaRiders kullanıcısının resmi