Grup Sürüşü İçin TavsiyelerGrup sürüşü için standart bazı uygulamaları ve başlıca kuralları geçen yazımızda anlattık. Bu kez biraz da tecrübelerden edinilmiş, tavsiye niteliğinde uyarılarımız olacak. Bu uyarılara dikkat ederek hem kendi güvenliğinizi hem de gruptaki diğerlerinin güvenliğini sağlamış olursunuz.

KİMLERLE MOTOSİKLET KULLANIYORSUNUZ?

Birlikte motosiklet kullandığınız insanları yeterince tanımanız size yararlı olacaktır. Çünkü herkesin kendine göre bir stili vardır. Gruptakileri yeteri kadar iyi tanıyorsanız hangi şartlarda nasıl tepki vereceklerini de tahmin edebilir ve siz de kendinizi güvenceye almış olursunuz. Aynı zamanda tehlikeli hareketler yaparak becerilerini sergilemek isteyenleri de uyarmalısınız. Bu tip gösteriler bir grupla yolculuk yaparken tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Üstelik bunun faturasını da yalnızca gösteri yapan değil gruptaki diğer kişiler de ödeyebilir.

ROTANIZA KARAR VERİN

Yola çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz yere ulaşmak için izleyeceğiniz rota hakkında konuşun ve ortak karar alın. Böylece her kavşakta durup ne tarafa gideceğinizi tartışmak zorunda kalmazsınız. Yol üzerinde duracağınız mola noktalarını da iyi belirleyin. Gruptaki motorlardan birinde ya da birkaçında sorun çıkabilir ve gruptan geride kalabilirler. Böyle bir durumda ilk durak noktası herkes tarafından bilinirse, geride kalanların grubu nerede bulacağını bilme ve tekrar bir araya gelme şansları olur.

GİDİŞ DÜZENİ

Bunu önceki yazıda detaylı anlatmıştık ama bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Bir grupla yola çıkmadan önce mutlaka bir gidiş düzeni yapmalısınız. Kimin önde kimin arkada gideceği, yani herkesin gidiş pozisyonu ayarlı olmalıdır. Yola çıkıldığında da bu gidiş düzenine herhangi bir aksilik olmadığı sürece mutlaka uyulmalıdır. Gruptaki hiç kimse ani hızlanmalar ile bir diğerini geçmeye çalışmamalıdır. Eğer arkanızdakinin yüzünü aynanızdan görebiliyorsanız, gerçeken arkanızdaki kişi ile uyumlu bir şekilde gidiyorsunuz demektir.

YETERLİ BOŞLUK BIRAKIN

Eğer grubun önünde gidiyorsanız arkanızda birinin daha olduğunu unutmayın. Arkanızdakilerle aranızda bırakmanız gereken mesafeyi ayarlayın. Hız yaparak gruptan kopmayın. Durdugunuz zaman arkanızdakilerin de size çarpmadan rahatlıkla durabileceği mesafeyi korumaya çalışın. Eğer önde giden siz değilseniz, öndeki kişi ile aranızdaki güvenlik mesafesini korumaya gayret edin. Bir önceki yazımızda paylaştığımız sözü hatırlayın: ""Sadece bir aptal iki saniye kuralını çiğner."

AYNI HIZDA GİDİN

Grup içinde herkesin hızı yaklaşık olarak birbiri ile aynı olmalıdır. Bu hız, sürüş konforunuzu bozmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Aşırı hızlı ya da çok yavaş gitmenin bir anlamı yoktur. Herkes birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Düz yolda giderken bu uyumu sağlamak zor degildir. Asıl problem virajları alırken ya da öndeki ağır araçları geçerken çıkabilir. Virajı aldıktan ya da bireysel sollama ile öndeki aracı geçtikten sonra aradaki mesafelerde açılma olmuşsa vakit kaybetmeden ama fazla da acele etmeden eski haline getirmeye çalışın. Kimse gruptan kopmadan sürüşe devam edin.

KARAR VERİN

Grup içinde motosiklet kullanan insanlar için en büyük tehlike, öndeki binicinin çeşitli durumlardaki tavırlarını iyi anlayamamalarıdır. Bu tehlike durumunda önde giden arkadaşınızın reaksiyonunu hiçe sayıp bağımsız olarak haraket etmeye kalkışırsanız tehlikenin boyutları çok daha büyüyecektir. Bu tip durumlarla karşılaştığınızda ne zaman hızlanacağınıza ya da yavaşlayacağınıza iyi karar verin.

ANİ HAREKETLER YAPMAYIN

Çevrenizdeki diğer motosikletli arkadaşlarınızı düşünün. Manevralarınızın sonuçlarından diğerleri de etkilenecektir. Gerçekten gerekmedikçe ani fren yapmayın, unutmayın ki arkanızda başka motorlar da var ve ani bir frenlemenin sonucu bir faciaya dönüşebilir. Yalnızca tehlikeli bir durumdan nasıl kurtulabilirim diye düşünerek yapacağınız bir fren size yardımcı olmayacaktır, aksine arkanızdaki motosikletli size hızla çarpabilir ve siz kendinizi korumak isterken daha büyük bir faciaya yol açmış olursunuz.

YARIŞMAYIN

Bir grup halinde giderken birbirinizle yarışmaya kalkmayın, özellikle şehir içi yollarda buna asla teşebbüs etmeyin. Unutmayın ki yolda sizden başka taşıtlar da var. Yarışmak tehlikeli sonuçları da beraberinde getirir. Ani hızlanmalar ve ani frenler özellikle grupla giderken tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Yarış durumunda bütün bunlar bir dezavantaj haline gelir ve durup dururken sırf heyecan uğruna kötü sonuçlanacak kazalara neden olabilirsiniz.

Herkese keyifli ve güvenli sürüşler...


SuperEvaRiders kullanıcısının resmi