Grup Halinde SürüşMotosiklet bir çok kişiye ilk olarak özgürlük kelimesini çağrıştırdığı gibi aynı zamanda kültüründe bulundurduğu grup bilinci dolayısıyla sosyalleşme konusunda da önemli olanaklar sunar. Solo sürüşün keyfi ayrı olmakla birlikte bir motosiklet kulübü denilince ilk akla gelen görüntü grup halinde sürüştür.

İster gökgürültüsü gibi geçen bir klasik motor grubu, ister vızıldayan sivrisineklerden oluşan bir spor motor grubu olun, her şartta toplu halde güvenli bir yolculuk için artık geleneksel hale gelmiş, grup halinde sürüş kurallarından ödün veremezsiniz.

SuperEvaRiders'ın da kurulduğu ve üyelerinin birlikte seyahat etmeye başladıkları ilk andan itibaren kullandığı kuralların üzerinden tekrar bir geçelim isterseniz.


 

Fermuar Düzeni:

 

Güvenlik nedeniyle eğer aksine bir karar yoksa fermuar düzeni ile seyahat etmek en doğru yöntemdir.

Fermuar düzeninde direk olarak aynı çizgide önünüzde bulunan motorla en az 2 (iki) saniye mesafe bulundurmak gerekir. Otoban süratinde giderken bu 2 saniyenin hayli büyük bir mesafe olduğunu düşünebilirsiniz, ancak herhangi bir problem durumunda olayın farkına varana kadar 2 saniye geçer gider.

Peki bu 2 saniye nasıl ölçülebilir ?

Kolay:

Önünüzde giden motorun yanından geçtiği sabit bir cismin yanından siz de geçene kadar şu cümleyi söyleyin:

"Sadece bir aptal iki saniye kuralını çiğner."

Tail Gunner tam şerit ortasından tüm ışıkları yakılı olarak gider. Böylelikle Road Captain onu rahatça görür ve tanır.

Lafı geçmişken Tail Gunner ve Road Captain nedir, görevleri nelerdir konusuyla devam edelim.


 

Road Captain:

 

Grubun liderliğini üstlenen ve arkasındakileri peşinden sürükleyen adamdır. Başlıca görevleri şunlardır:

o Güvenli bir sürüş sağlamak

o Şartlar ve sürücü yeteneklerine göre güvenli bir sürat belirlemek

o Şerit değiştirme, durma, yol şartları ve grup formasyonu hakkında sürücüleri el işaretleri ile uyarmak

o Grubun kontrol ve bütünlüğünü muhafaza etmek

o Rotayı önceden gitmiş olmak

o Rotanın haritasını çıkartmak

o Dinlenme noktaları belirlemek

o 150 km'lik aralıklarla benzin molaları ayarlamak

o Yol çalışmaları ve tehlikeler için önlemler almak

o Seyahat planlarını açıklamak

• Gidilecek yer

• Tercih edilecek rota

• Seyahat mesafesi ve süresi

• Planlanan molalar

. Benzin

. Yiyecek

. İhtiyaç

o Seyahat öncesi sürücüleri bilgilendirmek

• Grup sürüşünün nerede başlayıp, nerede bittiği?

• Diğer Road Captain'ler kimler?

• Tail Gunner'lar kimler?

• Road Captain ve Tail Gunner'ların görev ve sorumlulukları neler?

o Diğer sürücülerden özel koşullar hakkında bilgi almak

• Tıbbi ihtiyaçlar

• Sürat/Viraj

• Küçük benzin deposu

• Küçük çiş deposu

• Otoban trafiğine alışkanlık


 

Tail Gunner:

 

Tail Gunner Road Captain'ın gözleri gibidir.

o Grup dizilişini gözler, her türlü potansiyel problemden Road Captain'ı haberdar eder.

o Diğer araçları gözler ve grubun arasına girmek isteyen araçlar veya aşırı rüzgar yaratan ağır vasıtalar gibi potansiyel tehlikeleri Road Captain'a bildirir.

o Yandan karışan yolları/şeritleri gözler. Gerektiğinde bu şeritlere geçerek buradan gelecek trafiğin grubun arasına girişini engeller.

o Road Captain'ın talimatı doğrultusunda şerit değiştirmelerde ilk olarak şerit değiştirerek o şeridi güvence altına alır.

o Grup içerisinde arıza gibi herhangi bir nedenle sağa yanaşıp yavaşlayan veya duran bir motosiklet olursa onunla kalarak gerekli durumda Road Captain'a haber verip tüm grubun durmasını sağlar.

Konuyu fazla dağıtmadan Şerit Değiştirme ile devam edelim.


 

Şerit Değiştirme:

 

Grup halinde sürüş yaparken önümüzdeki grup hızından daha yavaş bir aracı geçmek için güvenli bir şekilde şerit değiştirerek sollama yapmak gerekir. Bunun için iki farklı yöntem kullanılır.

A. Basit Şerit Değiştirme

Bu çoğunlukla kullanılan yöntemdir.

Tail Gunner şerit değiştirerek geçilecek olan şeriti güven altına aldıktan sonra Road Captain sinyal vererek şerit değiştirme kararını bildirir. Bunu gören tüm sürücüler de sinyal vermeye başlarlar. Daha sonra Road Captain şerit değiştirir. Onu takip eden tüm sürücüler de şerit değiştirir. Burada en önemli nokta hiçbir sürücünün önündeki sürücü şerit değiştirmeden şerit değiştirmeye başlamamasıdır.

B. Arka Doldurma

Bu yöntem yeni şeritte gerekli miktarda aralık bırakılamayacak durumlar için uygundur. Mesela sağ şeritten orta şeride geçmeye çalışırken sol şeritten diğer araçların bırakılan boşluğa girmesi durumunda bu yöntem kullanılır.

1. Road Captain hangi şeride geçmek istiyorsa o sinyalini verdikten sonra tüm sürücüler sinyallerini yakarak bu bilginin Tail Gunner'a ulaşması sağlanır.

2. Tail Gunner şerit uygun olduğu zaman yeni şeride geçerek oradan gelecek trafiği keser.

3. Tail Gunner trafiği kestikten sonra Road Captain elini omuz hizasından dışarı iterek işaret verir. Tüm sürücüler işareti tekrarlar. Bu bilgi en arkadaki sürücüye ulaşınca en arkadaki sürücüden başlayarak sırayla yeni şeride geçilir. Önemli husus arkanızdaki sürücü şerit değiştirmeden sizin şerit değiştirmemenizdir.

Grup deneyimli sürücülerden oluşuyor ve hızı da yüksek sayılırsa geçiş için bu iki yöntem dışında bireysel sollama da uygulanabilir. Bu durumda Road Captain ilk yöntemde olduğu gibi sinyal vererek şerit değiştirme kararını bildirir. Bunu gören tüm sürücüler de sinyal vermeye başlarlar. Daha sonra Road Captain şerit değiştirip geçişini bitirdikten sonra kendi şeridine döner. Arkasındaki sürücüler de sırayla ve teker teker şerit değiştirip geçişlerini bitirerek Road Captain'ın arkasında eski yerlerini alırlar.

Sırası gelmişken el işaretlerinden bahsetmekte de fayda var.


 

El İşaretleri:

 

Grup halinde sürüşte sürücülerin birbirleriyle el işaretleri ile anlaşarak sehayat etmeleri hayati önemdeki bir konudur. Her sürücü önündeki sürücü tarafından yapılan el işaretini tekrarlayarak grubun arkasına bu bilgiyi geçirmelidir.

DURSOLA DÖNÜŞSAĞA DÖNÜŞYAVAŞLAHIZLANTEK SIRAFERMUAR DÜZENİDÜZENİ SIKLAŞTIR

Eğer Road Captain motorların birbirine daha yakın seyretmeleri gerektiğini düşünüyorsa (ki bu genellikle Tail Gunner tarafından uyarılması ile olur), sol kolunu kaldırarak elini sürekli açıp kapar. Tüm sürücüler bunu tekrar ederek motor aralarındaki gereksiz mesafeleri kapatırlar.

UYARI

Bu işaret her sürücü tarafından başlatılabilir. Tehlike arzedecek herhangi birşey gören her sürücü eliyle onu işaret eder. Takip eden tüm sürücüler bunu tekrarlayarak tehlikeden kaçınırlar.


 

Trafik Işıkları ve Kavşaklar:

 

Grup olarak seyahat ederken bir trafik ışığında veya kavşakta durmak zorunda kalındığında fermuar düzeninden ayrılınır ve diğer sürücünün yanına gelinerek ikili gruplar halinde durulur. Bu diziliş grubun uzunluğunu yarıya indirir. Kavşaktan çıkana kadar bu düzen muhafaza edilir. Bu şekilde grup en kısa zamanda kavşaktan geçerek grubun bölünme riskini azaltılmış olur.

Eğer gruptaki bir sürücü henüz trafik ışıklarından geçemeden kırmızı yanarsa bir kere korna çalarak durur. Kırmızıda geçmeye çalışarak grubu riske atmaz. Road Captain grubu yavaşlatarak veya uygun bir yerde durdurarak ışıkta kalanları bekleyecektir.


 

Grup Halinde Güvenli Park:

 

Düzenli bir şekilde park etmek grubun en hızlı ve güvenli şekilde trafikten çıkarak park haline geçilmesini sağlar, ancak daima park etmeyi beklerken trafiğe maruz kalacak sürücüler olabilir.

Eğer yer müsaitse her sürücü park edeceği yerin önüne gelerek geri geri park yerine girmelidir. Bu hayli hızlı yapılabilir, çünkü hiçbir sürücü bir diğerini beklemek zorunda kalmayabilir.

Eğer grubun en sonundaysanız ve parketmek için akan trafikte beklemek zorundaysanız bir tur atarak vakit geçirmekte ve sonra tekrar park yerine gelmekte fayda vardır.


SuperEvaRiders kullanıcısının resmi